Klášterec nad Ohří a okolí
Zřícenina hradu ŠUMBURK
Zřícenina hradu Šumburk (nebo též Šumná či Perštejn - dle blízkého městečka) se nachází asi tři a půl kilometru od Klášterce nad Ohří v nadmořské výšce 541 metrů. Dostupný je z Perštejna (trať ČD 140) či z Klášterce nad Ohří. Umístěn je na vrchu Šumná.
Hrad byl založen v patnáctém století Vilémem ze Šumburka s původním názvem Nový Šumburk (Nüenschonnburg), aby se odlišil od původního Šumburku (Schönburgu) nálezajícího se v sousedním Sasku. První zmínka je z roku 1435. V roce 1449 byl hrad prodán Vilémovi z Illburka, již o čtyři roky později jej přenechal bratřím z Fictumu. Ti nechali na hradu provést obnovu a stavební úpravy. Již kolem roku 1550 je Šumburk popisován jako opuštěný po požáru a od té doby chátrá.
V současné době z hradu zůstalo jen torzo původní stavby. Dochovali se zbytky mohutné věže, vnějších hradeb a brány. Dodnes se dá třeba zjistit poloha hradní kaple. Zřícenina hradu není nikterak zabezpečená. Při návštěvě je třeba dát pozor na riziko úrazu, možnost pádu, či uvolněné kameny apod.
Nejen o městské dopravě v Klášterci nad Ohří - klasterec.xf.cz